Média megjelenések

ÚJSÁGCIKKEK

XIII. kerületi Hírnök

Meglepetés magazin

PURINA PRO PLAN - GONDOS GAZDIK:

Nyomon maradni

Sokan láttátok már őt a BHSE telepén. Kovács Tímea műszaki területen dolgozik, a folyamatban lévő projektjeinket rendezgeti a klubnál. Ám Timinek van egy másik arca is: a Keresőkutyás Szolgálat Alapítvány vezetőjeként kutyájával, Demivel nyomkereséssel, romkutatással, mentéssel is foglalkozik. Ismerjétek meg a munkájukat!

 

Mondhatjuk azt, hogy megtalálta a kerek egészet?

Mire gondol pontosan?

Hogy projektmenedzserként az íróasztal mögött ül, beszámolókat készít, pénzügyekkel foglalkozik, aztán ott van egy másik énje, ami sokkal izgalmasabb, kalandosabb, mozgalmasabb is talán.

Ez pontosan így van. Mentőkutyásként elég mozgalmas életet élek, mondhatom azt is, hogy egy perc nyugtom sincs, de egyáltalán nem bánom.

Hogy jött az életébe ez a küldetés, hiszen egy ilyen jellegű munka nem is munka, inkább hivatás, hitvallás?

Az egész úgy kezdődött, hogy szerettem volna egy kiskutyát. Nem feltétlenül csupán egy családi kis kedvencet akartam, hanem ennél jóval többet, de álmomban sem gondoltam, hogy mentőkutyás lesz belőlem. Demivel a kapcsolatunk szerelem volt első látásra, ő egy svájci fehér juhászkutya, akiről hamarosan kiderült, hogy igen jó munka terén a vérvonala is, hisz az apukája magas szintre jutott munkakutyaként, s Demin már egész pici korában látszott, hogy kitűnő képességekkel bír. Még meg sem kapta az összes oltását mire már megtanulta az alapvető vezényszavakat, s mindig új és új tanulnivalóra vágyott. Szerettem volna a képességeit tovább fejleszteni, ezért eljártunk egy iskolába, ahol munkakutyás alapképzést kaptunk. Heti négy foglalkozáson vettünk részt, fokozatosan, az életkorának megfelelően lett terhelve, hozzászoktatva a komolyabb munkához. Ma már minden nap gyakorolni kell vele, nagy a mozgásigénye, de ez a mindennapi munka, képzés elengedhetetlen a munkakutyák esetében.

Hogy tudja tartani vele a lépést?

Jó kérdés. Az én fizikai kondíciómat is erősíteni kell folyamatosan, hiszen egy-egy nyomkövetés vagy romkutatás nem csak komoly fizikai terhelés, de erős szellemi koncentrációt is igényel. És mindezt sok-sok kilométeren keresztül kell kitartóan megtenni.

Volt ehhez valami előképzettsége?

Korábbról volt búvárvizsgám, amely még jól jöhet egyszer a mentési munkáknál, de ez a közös munka nekem is új irányokat szabott. Példának okáért részt kellett vennem alpintechnikai képzésen, az ereszkedés már önmagában nehéz feladat, pláne egy kutyával. Az elmúlt években nagyon sokat fejlődtünk, sokszor autodidakta módon lépkedtünk előre, és Demivel sikerült olyan nyomkövetési stílust kialakítani, ami egyedülálló az országban. Mi nem csak személyeket keresünk meg, de eltűnt állatok megtalálásában is részt tudunk vállalni. Demi három éves volt, amikor egy ismerősöm eltűnt kutyáját kutattuk fel, s ezen a sikeren felbuzdulva kezdtünk el állatokat is keresni. A sikeres akcióinknak pedig hamar híre ment, egyik ismerős adta a másiknak a telefonszámom, ami már kezdett kezelhetetlenné válni egy idő után, ezért először a honlapunkat hoztam létre, de idővel újra bővülni kellett, így létrehoztam a Keresőkutyás Szolgálat Alapítványt, és azóta is szépen növekszünk.

 

Ez mit takar?

Több kutyát is képzünk, akik közül vannak olyanok is, akik közelében vannak már a nemzetközi vizsgának, ami pályamunkából, azaz engedelmességi feladatokból és szimatmunkából áll.

Sokan kérik az önök segítségét?

Igen, sokan fordulnak hozzánk különböző eltűnésekkel kapcsolatban. Fontos, hogy a sikeres megtaláláshoz 24 órán belüli nyomon tudjunk elindulni.

 

Volt már olyan, hogy azt mondta Gergely István elnöknek: „Elnézést, de akció van, hirtelen szabadságot kell kivennem?

Igen, megesett már ilyen is, de szerencsére nagyon megértő, és együttműködő a klub vezetése. Megértik ők is, hogy tényleg olykor élet-halál kérdése, hogy menni kell.

 

       

A nyomkövetéssel lényegében ön és Demi az első, aki megtalálja az eltűnt személyt, állatot, s nyilván nem mindig végződik happy enddel az akció. Egy ilyen törékeny hölgy, hogy dolgozza ezt fel lelkileg?

Nem könnyű. Ha tragikusan zárul egy-egy kutatás, eléggé megvisel engem és a kutyát is. Demi viselkedésén már nyomkövetés közben érzem, hogy élő embert keresünk vagy elhunytat. Ennek megfelelően próbálom magam felkészíteni és a hozzátartozókat megerősíteni, hiszen gyakran velünk vannak egy-egy ilyen keresés folyamán. Legtöbbször nem is közvetlenül a rendőrségtől, hanem magánszemélyektől érkezik a megkeresés, így huszonnégy órán belül el tudjuk kezdeni a nyomkövetést.

Az ilyen megbízások mellett miből fedezik a költségeiket?

Állami támogatást sajnos nem kapunk, de a tavaly szeptemberben létrehozott Alapítványunk már több együttműködési megállapodást kötött. Többek közt tagszervezete lettünk a Honvédelmi Sportszövetségnek, együttműködünk a Fővárosi Katasztrófavédelmi Főigazgatósággal is, de pénz nélkül nem egyszerű a képzés, a fejlődés ebben a szakmában sem. Örömmel veszünk minden támogatást, hiszen a lehetőségeink korlátozottak, viszont a megfelelő képzéshez sok eszközre lenne szükségünk. Aki szeretne mellénk állni, az a következőképpen teheti meg:

Pénzadománnyal is tudnak segíteni nekünk, bankszámlaszámunk: 12011351-01646350-00100008, illetve a következő tárgyi adományok, melyeknek nagy hasznát vennénk a teljesség igénye nélkül:

Állatok szállítására is alkalmas autó

GPS

URH adóvevők

víz, és szakadásálló munkaruhák, bakancsok

tároló konténer, ahol a felszereléseinket, akadályainkat tárolni tudnánk.

Nemzeti Sport - Kettős élet cikk